PROJEKT "Ja Czytam" Dyskusyjne Kluby Edukacyjne PDF Drukuj Email
piątek, 02 października 2015 07:17

     "Ja czytam!” to projekt skierowany do polskich szkół, który zakłada innowacyjne podejście do promocji czytelnictwa. Istotą akcji jest, aby animatorami czytelnictwa i dyskusji w szkole stali się sami nauczyciele, którzy będą promować czytelnictwo i przedstawiać je jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu. Wydawnictwo Operon, w ramach wsparcia, opracowało szereg narzędzi dla nauczycieli i uczniów, dzięki którym zajęcia odbywające się w ramach klubów będą rozwijały i inspirowały. Wsparcie kampanii w charakterze ambasadorów zadeklarowali znani i lubiani. Są to min. Michał Rusinek, Mariusz Szczygieł czy Beata Pawlikowska.

     Najmłodsi z naszej szkoły – uczniowie klas pierwszych przystąpili do tejże kampanii. Nauczyciele w swoich klasach zorganizowali  Dyskusyjne Kluby Edukacyjne.
Początkowe spotkania dyskusyjne odbywały się wokół tematu Przyjaźni, polegały one na wspólnym czytaniu  tekstów  oraz dyskusji na temat przyjaźni. Zastanawialiśmy się  co to jest przyjaźń, jaki powinien być dobry przyjaciel oraz jak przyjaźń może zmienić nasze życie.
Poruszane tematy dotyczą spraw ważnych dla dzieci w wieku młodszym szkolnym. Prezentowane utwory i baki z jednej strony pomagają dzieciom oswoić się z trudnymi uczuciami, które towarzyszą im w szkole i w domu, z drugiej zaś służą pogłębieniu relacji między dzieckiem a dorosłym, który im bajki czyta. Trudno przecenić wartość korzyści płynących z tych bajek dla rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci i ich więzi z nauczycielem.
      Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do udziału w dyskusjach i z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania. Chcielibyśmy w przyszłości zachęcić również starszych kolegów do udziału w spotkaniach naszych Dyskusyjnych Klubów, a także spróbować swoich sił czytając dla młodszych dzieci w Przedszkolu.

                                                                                   Koordynatorzy:
                                                                      Anna Wiktor, Kazimiera Łosiowska

 

{gallery}E.wczesn./Proj.czyt_14_15{/gallery}