"POLSKI ZŁOTY MA STO LAT" - zajęcia matematyczne PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 07:10

 

    W ramach działań dotyczących realizacji projektu ”Polski złoty ma sto lat” zorganizowane zostały dla uczniów warsztaty matematyczne. Były to zajęcia z postawionym „pytaniem problemowym”. 
     Zadaniem uczniów młodszych była odpowiedź na pytanie „Ile waży milion złotych?” Uczniom klasy VI postawiono pytanie „Czy milion złotych może zmieścić się w pokoju o wymiarach 3m x 4m x 2,5m?”
     Uczniowie pracowali w grupach. Na początku każdy zespół wylosował nominał, dla którego przeprowadzał badanie oraz postawił hipotezę. Następnie uczniowie otrzymali karty pracy i wykonywali zadania zgodnie z podaną instrukcją. 

    Rozwiązując problem, uczniowie musieli korzystać z różnych treści i umiejętności matematycznych. Potrzebna była rzeczywista aktywność. Młodsi uczniowie musieli między innymi zważyć monety, starsi dokonać niezbędnych pomiarów – zmierzyć średnicę i grubość monety. Ponadto wykonali rysunki ukazujące sposób ułożenia monet oraz przeprowadzili klasyczne rachunki, by zweryfikować hipotezę.

     Drugim etapem było przygotowanie materiałów na gazetkę, w których zamieszczono zweryfikowane hipotezy uczniów, odpowiedzi na pytania badawcze oraz informacje o wymiarach i wadze polskich monet. Dodatkowe podano ciekawostki związane z monetami i banknotami, będące między innymi odpowiedziami na pytania: ile waży walizka, w której milion złotych jest w banknotach, jak wysoka może być wieża o wartości miliona złotych, czy strop domu może utrzymać milion złotych.

 

{gallery}Projekty/2020_Zaj.matemat.{/gallery}