SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ PDF Drukuj Email
czwartek, 06 grudnia 2018 19:54

     W dniu 28 listopada 2018 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską na temat „Która to Malala czyli historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły”. Autorce towarzyszyła znakomita lektorka p. Elżbieta Malwina Kożurno.

     Pani Renata zapoznała nas z historią dzieci, które żyją w Pakistanie. Prawa tam mają tylko chłopcy, dziewczyny są „zepchnięte” na margines społeczny. Ich urodzin nikt nie świętuje. Dziewczyna nie może sama wyjść na miasto, u jej boku zawsze musi stać spokrewniony z nią chłopak, w przeciwnym wypadku jest biczowana przez Talibów. Dziewczynki nie mają prawa do nauki, uczyć mogą się tylko chłopcy.

     Malala to dziewczynka, która sprzeciwiła się tym prawom i czynnie wyrażała swoją opinię na ten temat. Od najmłodszych lat występowała publicznie z tatą, który był człowiekiem wykształconym i równo traktował wszystkie dzieci. Malala nie przygotowywała swoich wypowiedzi, lecz płynęły one z jej serca. Bardzo pragnęła chodzić do szkoły i walczyła o to, bo chciała być wykształcona. Prowadziła bloga, gdzie zamieszczała swoje wypowiedzi, lecz nie pod swoim nazwiskiem, ponieważ tata bał się o jej bezpieczeństwo.

     Malala po swoich wypowiedziach publicznych stała się bardzo rozpoznawalna, co nie podobało się Talibom, więc zaplanowali na nią zamach, który miał miejsce w autobusie. Dziewczynka została postrzelona w twarz. Dzięki szybkiej interwencji kierowcy udało się ją przetransportować do szpitala. Okazało się, że musi przejść szereg skomplikowanych operacji, aby jej twarz nie była oszpecona. Pakistańskie szpitalnie nie były zbyt rozwinięte, takie operacje nie mogły się tam odbyć. Dodatkowo Talibowie sprzeciwiali się opuszczeniu kraju przez Malalę. Dopiero po interwencjach wielu głów państw świata udało się ją bezpiecznie przetransportować do Anglii. Dzięki życzliwości wielu ludzi dobrej woli, którzy organizowali akcje i wpłacali na rzecz Malali fundusze, udało się doprowadzić jej twarz do poprzedniego wyglądu.

     My jako ludzie żyjący w wolnym kraju, nie doceniamy tego, ze możemy się uczyć. A powinniśmy pamiętać, że właśnie dla tej idei swoje życie poświeciła Malala i omal go nie straciła.

     Malala, za walkę o dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci w Pakistanie, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

 

{gallery}Biblioteka/Spot.Piatkowska_XI.18{/gallery}